23 lutego 2019

Chrześcijanin i alkohol

Kolejne nagranie z serii: Czy mógłbyś powiedzieć coś o...? Tym razem zostałem poproszony o poświęcenie jednego audiobloga piciu alkoholu przez chrześcijan.

Chyba każdy narodzony na nowo chrześcijanin zadaje pytanie: a co z alkoholem? Czy chrześcijanin może pić alkohol? Doskonale to rozumiem, gdyż również takie pytanie kiedyś zadawałem. Na początku braciom starszym w wierze. Ich podejście było różne.
Ci, którzy w starym życiu byli zniewoleni przez alkohol mówili, że kategorycznie nie należy pić alkoholu. Natomiast inni, którzy takiego problemu nie mieli, mówili: owszem, to nic złego, jeśli chrześcijanin napije się alkoholu.
Tu chciałbym zwrócić tylko uwagę, że jest różnica pomiędzy PIĆ alkohol a NAPIĆ się go. Przynajmniej dla mnie ta drobna różnica ma zupełnie inny wydźwięk.

Moje osobiste przekonanie jest takie, że chrześcijanin może napić się alkoholu.
Skąd mam takie przekonanie?
Ponieważ kiedyś zadałem Bogu pytanie: Panie, czy ja mogę napić się wina? I otrzymałem odpowiedź. Podkreślam tylko, że to była Boża odpowiedź dla mnie, osobiście. Nie myślałem wtedy, że będę o tym mówił publicznie. Chciałem wiedzieć sam dla siebie, przed Bogiem.
Jeśli to moje doświadczenie może być przydatne dla Ciebie to chwała Bogu!

To nagranie nie jest wykładem biblijnym na temat alkoholu, nie przytaczam tu wersetów, które mówią bezpośrednio TAK czy NIE. Jest ono świadectwem mojego osobistego doświadczenia z relacji z Bogiem. 

Zapraszam do słuchania. Zerknij również proszę do tekstów pod odtwarzaczem 🙂

Czwarta Księga Mojżeszowa 6, 20

“Kapłan dokona tym obrzędu potrząsania przed Panem; jest to rzecz święta przeznaczona dla kapłana, wraz z mostkiem jako częścią do potrząsania i z łopatką jako darem ofiarnym podniesienia. Potem nazyrejczyk może pić wino”

Ewangelia Mateusza 11, 18 – 19

“Albowiem przyszedł Jan, nie jadł i nie pił, a mówią: Demona ma.
Przyszedł Syn Człowieczy, jadł i pił, a mówią: Oto żarłok i pijak *, przyjaciel celników i grzeszników. I usprawiedliwiona została mądrość na podstawie swoich uczynków.
(* według słownika Stronga)
 
οινοπότης   oinopotes
  • amator wina, często zaglądający do kieliszka (opój)

  > lokalizacja Mt. 11,19 i Łk. 7,34

Tego fragmentu z Ewangelii Łukasza nie przytoczyłem w nagraniu, a chciałem, tylko nie umiałem go znaleźć 🙂  On dobitniej pokazuje to przeciwstawienie: Jan nie jada chleba i nie pija wina, natomiast Syn Człowieczy je i pije ( w domyśle chleb i wino).

Ewangelia Łukasza 7, 33 – 34

“Przyszedł bowiem Jan Chrzciciel, który nie jada chleba i nie pija wina, a mówicie: Ma demona.
Przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a mówicie: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”
 

List do Rzymian 14, 21 – 23

“Dobrze jest nie jeść mięsa i nie pić wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawiło o upadek.
Przekonanie, jakie masz, zachowaj dla siebie przed Bogiem. Szczęśliwy ten, kto nie osądza samego siebie za to, co uważa za dobre.
Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem; wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem”

Biblia Warszawska
UDOSTĘPNIJ
POWIADOMIĆ CIĘ O NOWOŚCIACH?ZOSTAW SWÓJ ADRES E-MAIL
 
Scroll to Top