10 listopada 2017

Corrida naszych czasów

W psalmie 22,12-14 czytamy takie słowa: Nie oddalaj się ode mnie, bo niedola bliska, Bo nie ma nikogo, kto by pomógł! Otoczyło mnie mnóstwo cielców, Obległy mnie byki Baszanu... Rozwarły na mnie swą paszczę Jak lew, co szarpie i ryczy.

Można by pomyśleć co to ma ze mną wspólnego? Jak to się odnosi do naszych czasów?
Otóż kiedyś Pan Bóg pokazał mi, że ma to wiele wspólnego ze współczesnością, ze mną a raczej z każdym wierzącym.
Tak jak mówi ten fragment Psalmu 22 jesteśmy dziś otoczeni mnóstwem cielców i byków. Zanim jednak przedstawię kim oni są zwrócę uwagę na pewne ich cechy. 

Otoczyły

W jakim celu się kogoś otacza? To chyba proste, żeby nie uciekł, żeby odciąć drogę, żeby ściskać ten okrąg aż do unicestwienia.

Obległy.

Z samej lektury Biblii można się dowiedzieć jak wyglądało oblężenie. Zamknięcie drogi wyjścia z miasta, pozbawienie dostaw głownie jedzenia i wody, a to skutkowało tym że ludzie pragnęli i łaknęli, celowo to podkreślam.

Byki Baszanu.

Te słowa wskazują na pochodzenie.
Baszan to miejsce, gdzie królował Og, który był olbrzymem i to wrogo nastawionym do Izraela, można o tym przeczytać w 4 Mojż. 21,33.
Dla mnie to wyraźne odniesienie do demonicznych duchów, władających w okręgach niebieskich.

Rozwarły paszczę.

To mi pokazuje że są żywe, że dysponują jakąś mocą i siłą oddziaływania. A ich stosunek do nas, delikatnie mówiąc nie jest przyjazny.
Biorąc pod uwagę powyższe słowa, można pomyśleć że nie ma ucieczki i przegrana jest pewna. Po ludzku patrząc to prawda i można widzieć wokół jak wielu ludzi zostaje pokonanych i pochłoniętych. Począwszy od najmłodszych a na najstarszych skończywszy.

Nadszedł czas żeby przedstawić te wrogie bestie.

To są wszechobecne obrazy, bilbordy, reklamy.  Gdziekolwiek się człowiek obróci ma je przed oczami. Na dworze, w autobusie, w telewizji, internecie wszędzie. Atakują zarówno kobiety jak i mężczyzn, każdego.
Ich cel to wywołać w nas żądze, opanować umysły żebyśmy myśleli jak je zaspokoić.  Wydając pieniądze na rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne

Ale to nie tylko reklam.y, są to również filmy, seriale, różnego rodzaju programy promujące grzeszny styl życia. Nasycone erotyką, homoseksualizmem, zdradami, zmysłowością, przemocą. To wszystko ma na celu zmienić nasz sposób myślenia, znieczulić, sprawić by to, co złe było dla nas normalne.

Jak się nie dać pokonać w tej corridzie?

Psalmista mówi do Pana:
“Nie oddalaj się ode mnie, bo niedola bliska, Bo nie ma nikogo, kto by pomógł!”

Bliskość Pana jest naszym ratunkiem. Tak jak Izrael nie był w stanie pokonać Oga, króla Baszanu o własnych siłach, tak samo my bez Boga nie oprzemy się tym atakom. Można się o tym przekonać patrząc na ludzi, którzy żyją bez Boga. Jak bardzo ulegają, jak rozluźniają się ich normy moralne itd. Życie wierzących powinno się odróżniać.

Czy Pan się od nas oddala? Nie.
To co autor Psalmu mówi: Nie oddalaj się ode mnie bo niedola bliska, pokazuje że on zabiega o Bożą obecność, że jest dla niego ważna.

Żyjmy więc tak, żeby być zawsze w bliskości Boga. Niech Jego obecność będzie dla nas czymś cennym, na czym nam będzie zależało. Słuchajmy Go, szukajmy, poddajmy się pod Jego mocną rękę a On nas zachowa.
Amen

UDOSTĘPNIJ
POWIADOMIĆ CIĘ O NOWOŚCIACH?ZOSTAW SWÓJ ADRES E-MAIL
 
Scroll to Top