29 LISTOPADA 2020

Rumunia. Wyciągając rękę

Rumunia, miejscowość Pitesti. Małe schronisko dla ofiar handlu ludźmi. Stworzone przez Ianę Matei, założycielkę organizacji Reaching Out Romania. Co w tłumaczeniu oznacza "Wyciągając rękę".

Organizacja ta powstała w 1998 roku aby dać schronienie, zapewnić pomoc medyczną, prawną i ogólnie pomóc w powrocie do normalnego życia. Komu? Dziewczętom w wieku średnio od 12 do 18 lat, które stały się ofiarami handlu ludźmi.
Trzymane w zamknięciu, wykorzystywane i zmuszane do seksu. 24 godziny na dobę. Gwałcone kilkadziesiąt razy dziennie.
Niektóre były torturowane, cięte brzytwą, przypalane papierosami. Uzależniane od narkotyków, zarażane chorobami wenerycznymi.
Niewyobrażalnie zranione. Zwłaszcza, że często ich handlarzami okazywali się najbliżsi. Rodzina i przyjaciele, ludzie do których dziewczyny miały zaufanie.

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przez co przeszły te dzieci?

Iana Matei poprzez swoją organizację charytatywną Reaching Out Romania, wyciągnęła rękę i pomogła około pięciuset takim dziewczętom. Daje im przede wszystkim dom i miłość, której nie znały.

W dzisiejszym nagraniu, razem z Gosią, która jest wolontariuszką w tym ośrodku, mówimy na ten właśnie temat. 
Osobiście chciałbym aby o tym problemie dowiedziało się jak najwięcej ludzi. Jest on bowiem bagatelizowany przez władze Rumunii i ukrywany przed światem, żeby poprawić wizerunek tego kraju. Przez to niestety cierpi tysiące niewinnych dziewcząt. I wierzę, że nadszedł czas aby Pan Bóg zrobił to o czym powiedział kiedyś do Niniwy w Księdze Nahuma 3, 5

Oto Ja wystąpię przeciwko tobie – mówi Pan Zastępów – podniosę poły twoich szat na twoją twarz i pokażę ludom twoją nagość, a królestwom twoją sromotę.

Zapraszam do wysłuchania tego nagrania, które nie tylko mówi o sprawach trudnych i przykrych. Dla mnie niesie też ono nadzieję.
Wierzę też, że Pan Bóg może się nim posłużyć. Nie tylko aby rozwiązać problem, ale również zainspirować do życia dla Niego.

Cześć. Jestem Gosia. 

Jestem z Polski, ale obecnie to Rumunię nazywam swoim domem.
To piękny i czasem zbyt niedoceniany kraj. Staram sie go lepiej rozumiec 🙂 Jestem też wolontariuszem w ośrodku ” Reaching Out”,  który zajmuje się pomocą dzieciom  – dziewczynkom, które stały się ofiarami handlu ludźmi. 

Napisałam poniższą krótka historię bardzo licząc na to, że ten trudny temat porusza nie tylko mnie. 

Znam te dziewczynki. Wiem o czym marzą, nawet się nie domyślam przez co musiały przejść. Ale życie jest im winne więcej niż dostały. 

Chciałabym, żeby wszystko o czym marzą, stało się rzeczywistoscią.
Bardzo liczę na waszą pomoc 🙂

Kiedy w 1998 roku młoda, rumuńska psycholog Iana Matei, wróciła na chwilę do Rumunii z Australii, nie wiedziała jeszcze, że jej kraj, tak bardzo będzie potrzebował jej pomocy. 

Wtedy po raz pierwszy spotkała dwie nastoletnie dziewczynki. Dzieci. Dwie ofiary niesławnego procederu jakim jest handel żywym towarem.
Od 1999 roku do 2020 roku, spotkała ich jeszcze wiele. Ponad 470.

Największym wrogiem dziewczyn są osoby, które powinny  je chronić. Rodzina, policja, partnerzy. Wykorzystują ich bezradność, strach, młodość. Zmuszają do niewolniczej pracy, która przynosi ogromne zyski. Nie rzadko ponad 2000 euro tygodniowo. Nikogo nie dziwi więc zapewne, dlaczego ten “biznes” ma się tak dobrze. Zyski są zbyt duże. Co zrobić by nie wszystkie historie, miały ten sam, beznadziejny koniec – powrót na ulice ? 

Odpowiedzią jest projekt – schronisko “Reaching Out”.

Miejsce, które chociaż przez kilka lat, bedą mogły nazwać domem. Miejsce które daje nadzieję, na to, że wszystko da się jeszcze poskładać. Że to co najgorsze, mają już za sobą. 

Szkoła, przyjaciele, poczucie bezpieczeństwa, możliwości rozwoju – to rzeczy, które mogą zmienić ludzkie życie.
Do  2020 roku udało się zrealizować kilka projektów by utrzymać Bezpieczną Przystań, przy wspołpracy z organizacjami ze Szwajcarii, Niemiec, Kanaday, USA.  

Ale “Reaching Out”, nie ma stałych źrodeł finansowania. 

To ciągła walka o byt, o funudusze, pracowników, sponsorów. Wszystko po to, aby projekt mógł dalej trwać. Iana wciaż niestrudzenie szuka dziewczyn
 i dosłownie zabiera je z ulicy. Wiele z nich, zaczęło i skończyło studia, niektóre mają juz swoje rodziny. Nie muszą pamiętać o przeszłosci, już do niej nie wracają, bo dla nich jest już tylko przyszłość.

Obecnie w “Reaching out” znajduje się 12 łóżek. Mieszka tam 7 dziewczyn, które pod opieką psychologów i pracowników socjalnych, powoli wraca do normalnego życia. Rozwijają swoje pasje, chodzą do szkoły, mają swoje marzenia i czują się bezpieczne.

Żeby przystań “Reaching Out” mogła dalej istnieć, potrzebne sa ogromne nakłady finansowe. Najważniejszym celem Iany, jest teraz rozbudowa domu, tak by mogło w nim mieszkać jeszcze więcej dziewczyn, lub te, które skończyły 18 lat i są “poza systemem”. 

Potrzebne sa nowe meble, wyposażenie kuchni i łazienki, wybudowanie tarasu, oraz posadzenie ogrodu – tak jak w domu. 

Dokończenie domu to ok 20.000 tysiecy złotych

W imieniu Iany Matei, bardzo proszę o wsparcie, każda pomoc ma znaczenie 😊 

Jestem częstym gościem w ośrodku “ Reaching Out” i mogę zapewnić, że wszystkie środki zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i z wielką przyjemnoscią będę odpowiedzialna za projekt. 

Krok po kroku będziemy przedstawiać efekty projektu

Projekt ten można wesprzeć na pomagam.pl/romania

Można też wpłacać datki bezpośrednio poprzez stronę fundacji www.reachingout.ro

Od 1999 roku Reaching Out Romania pracuje z ofiarami handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego.

Ofiary są kierowane do nas przez policję, Departament Ochrony Dzieci i organizacje pozarządowe z krajów docelowych. Jednak w razie potrzeby organizujemy bezpośrednie ratowanie ofiar. Pod naszą opieką zapewniamy im schronienie, pomoc psychologiczną, medyczną i prawną oraz włączamy ich do naszej rodziny.

Kształtujemy nasze działania wokół potrzeb tej wielopokoleniowej rodziny i wszystkim służymy długoterminową pomocą. Pomagamy wielu osobom rozpocząć lub kontynuować naukę, szukać pracy lub robić wszystko, co w ich mocy, aby odbudować swoje życie. (ze strony reachingout.ro)

Poniżej można zobaczyć zdjęcia dziewcząt z Reaching Out
oraz nowy budynek tego ośrodka

Film o Ianie Matei (ang.)

Iana Matei mówi o handlu ludźmi (ang.)

UDOSTĘPNIJ
POWIADOMIĆ CIĘ O NOWOŚCIACH?ZOSTAW SWÓJ ADRES E-MAIL
 
Scroll to Top