Dom Słowa

z relacji z Bogiem

logo
14 września 2019
Siostra Anna podzieliła się swoim świadectwem nawrócenia na Facebooku. Ponieważ jednak wiele osób nie korzysta z tego medium zapytałem, czy
31 sierpnia 2019
Powodem, dla którego zrobiłem nagranie w temacie powtórnego przyjścia pana Jezusa i pochwyceniu Kościoła była krótka wymiana korespondencji z jedną
25 sierpnia 2019
Niedawno w naszym kraju było święto, dzień wolny od pracy. Większości Polakom data 15.08 kojarzy się ze świętem kościelnym, a
27 lipca 2019
Do tego nagrania zostałem zainspirowany tekstem z Księgi Jeremiasza 48, 38  "Na wszystkich dachach Moabu i na jego ulicach tylko
20 lipca 2019
Czy są w naszym życiu rzeczy i sprawy, o które się modlimy i na które czekamy? Czy wierzymy, że będzie
29 czerwca 2019
Tytuł tego nagrania miał wskazać na to, że dokładnie to samo, w tym przypadku Pan Jezus i Jego Słowo, jest
Pole tekstowe
Subskrybuj
Subskrybuj
Dziękuję za subskrybcję :)
Podaj adres e - mail

Powiadomić Cię o nowościach na stronie?

Zastanawiasz się może co kryje się za tym, trochę dziwnym tytułem. Wyjaśniam - szukanie oślic oznacza wyruszenie w pewną drogę, plaster miodu to odnalezienie Bożego celu dla swojego życia. A Bóg jest tym, który to zaplanował i zrealizował.

Nawiązuje to do historii młodego Saula zanim został królem Izraela. 

W Pierwszej Księdze Samuela  w dziewiątym rozdziale opisana jest historia jak ojcu Saula, Kiszowi zaginęły oślice. Wysłał on więc swego syna wraz z sługą na ich poszukiwanie. Przechodzili ono przez różne ziemie ale nie znleźli oślic. W końcu doszli dz ziemi Suf, która to oznacza "plaster miodu". W ziemi tej Saul spotkał się z prorokiem Samuelem, od którego dowiedział się, że Bóg wybrał go za króla nad swoim ludem. Tam też został na niego namaszczony.

Czy Saul wyruszając w drogę spodziewał się takiego zakończenia? Absolutnie nie. Natomiast pewnym jest, że gdyby w tą drogę nie wyruszył i jej nie przeszedł, nigdy by do tego spotkania nie doszło.

 

Scenariusz i reżyseria - Bóg

W historii tej zobaczyłem też dwie sceny toczące się równolegle, ale w innych miejscach. Dlatego porównałem je do dwóch planów filmowych, dwóch różnych miejsc akcjii, które później łączą się z sobą.

Tutaj w jednej scenie widzimy Saula poszukującego oślic, w drugiej zaś Samuela, któremu Bóg mówi : "Jutro o tej porze przyprowadzę do ciebie młodzieńca, którego namaścisz na króla".

Czy Bóg tego młodzieńca wziął za rękę i przyprowadził, albo czy powiedział do Saula idź do Samuela? Fizycznie nie, a jednak tak stwarzając okoliczności i sytuacje.

 

Rodowód Saula

Ojciec Saula Kisz -  Dar

Ojciec Kisza Abiel - Bóg jest moim ojcem

Ojciec Abiela Seror - pakunek, tobołek, paczka, woreczek, sakiewka, torba. Od wiązać, być związanym, ograniczonym, być wąskim, być stłoczonym, być w niedoli.

Ojciec Serora Bekorat - Pierworodny

Ojciec Bekorata Afijach - Sprawię, że będzie oddychać. Prawdopodobnie od tchnąć, dmuchać, wiać.

Saul - Upragniony. Od pytać, prosić, dowiadywać się, pożyczać, błagać.

 

Ziemie przez które przechodził Saul

 

Efraim

Podwójna sterta popiołu bądź będę podwójnie owocny.

Pierwwszy raz w Biblii występuje w historii Józefa, sprzedanego przez braci do niewoli, niewinnie osadzonego w więzieniu i potężnie wywyższonego. Nazwał on tym imieniem swojego drugiego syna, mówiąc ( 1 Mojż. 41, 52):

"Rozmnożył mnie Bóg w ziemi niedoli mojej"
 

Szalisza

Trzecie od słowa szalasz co oznacza wzmacniać, potrajać, robić trzeci raz, robić trzy razy, dzielić na trzy części.

 

Salim

Lisy. Liczba mnoga słowa oznaczającego lis, szakal, zwierzę mieszkające w jamie. Od słowa oznaczającego wydrążać, pusta dłoń, zagłębienie dłoni, garść.

W Pieśni nad Pieśniami 2,15 czytamy takie słowa:

"Połapcie nam lisy, małe liski, które psują winnice, a winnice nasze zakwitają!"

 

Jemini, Ben-jamin

Połączenie dwóch słów Ben i Jemini. Benjaminita. Syn prawicy, syn radości. Po grecku syn prawicy albo syn szczęścia.

W Biblii imię to powstało na wskutek transformacji, metamorfozy. Ponieważ żona Jakuba, umierająca podczas porodu nazwała ich syna Ben-Oni się tłumaczy syn mojej zgryzoty. Od rdzenia oznaczającego dyszeć, wysilać się, najczęściej na darmo. Zmartwienie, niegodziwość, smutek: bałwochwalstwo. Natomiast Jakub słysząc nadał mu imię Ben-jamin ( 1Mojż. 35, 18).

 

A gdy uchodziła z niej dusza, bo umierała, nazwała go: Ben-Oni, lecz ojciec nazwał go Beniamin.

 

Suf

Plaster miodu.

 

Wszystkie te nazwy ziem, jak i rodowód Saula mają swoje znaczenie dla nas.

Zapraszam do słuchania.

Całość nagrania w formacie mp3 TUTAJ.

 

 

część 1 czas 23:56

 

 

 

część 2 czas 23:18

 

 

 

Pierwsza Księga Samuela 9, 1 - 8 i 14 - 17

 

9:1
Był pewien mąż z plemienia Beniamina, któremu na imię było Kisz, syn Abiela, syna Serora, syna Bechorata, syna Afiacha, Beniaminity, mąż dzielny.
9:2
Miał on syna imieniem Saul, młodziana urodziwego. Nie było w całym Izraelu piękniejszego od niego, a o głowę przewyższał cały lud.
9:3
Kiszowi, ojcu Saula, zaginęły oślice; rzekł więc Kisz do Saula, swego syna: Weź z sobą jednego ze sług i idź szukać oślic.
9:4
I przeszli przez wzgórza Efraim, przeszli przez krainę Szalisza, ale nie znaleźli. Następnie przeszli przez ziemię Saalim i tam ich także nie było, i przeszli przez ziemię Jemini, i nie znaleźli.
9:5
Wreszcie doszli do ziemi Suf, i Saul rzekł do swojego sługi, który był z nim: Zawróćmy, aby ojciec mój, wyrzekłszy się oślic, nie zaczął się martwić o nas.
9:6
A ten mu odrzekł: Wszak jest w tym mieście mąż Boży; jest to mąż czcigodny. Wszystko co mówi, sprawdza się. Pójdźmy więc tam, a może objaśni nas co do naszej drogi, w którą się wybraliśmy.
9:7
A Saul odpowiedział swojemu słudze: Oto, jeślibyśmy poszli, to co przyniesiemy temu mężowi? Wszak wyczerpał się chleb w naszych torbach, a podarku nie mamy, aby go przynieść temu mężowi Bożemu. Cóż mamy?
9:8
Sługa odrzekł ponownie Saulowi, mówiąc: Mam tu jeszcze przy sobie ćwierć srebrnego sykla, tego dam mężowi Bożemu, a objaśni nas co do naszej drogi.
 
 
9:14
I wstąpili do miasta, a gdy weszli do bramy miasta, oto Samuel wychodził naprzeciw nich, by wstąpić na wzgórze.
9:15
Pan bowiem objawił Samuelowi na dzień przed przyjściem Saula, mówiąc doń:
9:16
Jutro o tym czasie przyślę do ciebie męża z ziemi Beniamin, tego namaścisz na księcia nad ludem moim izraelskim, on wybawi mój lud z ręki Filistyńczyków, gdyż wejrzałem na mój lud i jego krzyk dotarł do mnie.
9:17
Zaledwie Samuel spojrzał na Saula, Pan wyjawił mu: To jest ten mąż, o którym ci mówiłem, że będzie panował nad moim ludem.
 
 
 
 
plan filmowy, scena, klaps

Szukaj oślic a znajdziesz plaster miodu. Scenariusz i reżyseria - Bóg

13 stycznia 2019

Wykonano w Webwavecms

2018

Kontakt

Messenger i Skype - Adam z Domu Słowa

e-mail  domslowa.com.pl@gmail.com

Pole tekstowe
Pole tekstowe
Obszar tekstowy
Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Twoja wiadomość została wysłana :)
Coś poszło nie tak :(
Logo Dom Słowa - Biblijny blog audio