13 stycznia 2019

Szukaj oślic a znajdziesz plaster miodu. Scenariusz i reżyseria - Bóg

Zastanawiasz się może co kryje się za tym, trochę dziwnym tytułem. Wyjaśniam - szukanie oślic oznacza wyruszenie w pewną drogę, plaster miodu to odnalezienie Bożego celu dla swojego życia. A Bóg jest tym, który to zaplanował i zrealizował.

Nawiązuje to do historii młodego Saula zanim został królem Izraela. 

W Pierwszej Księdze Samuela  w dziewiątym rozdziale opisana jest historia jak ojcu Saula, Kiszowi zaginęły oślice. Wysłał on więc swego syna wraz z sługą na ich poszukiwanie. Przechodzili ono przez różne ziemie ale nie znaleźli oślic. W końcu doszli do ziemi Suf, która to oznacza “plaster miodu”. W ziemi tej Saul spotkał się z prorokiem Samuelem, od którego dowiedział się, że Bóg wybrał go za króla nad swoim ludem. Tam też został na niego namaszczony.
Czy Saul wyruszając w drogę spodziewał się takiego zakończenia? Absolutnie nie. Natomiast pewnym jest, że gdyby w tą drogę nie wyruszył i jej nie przeszedł, nigdy by do tego spotkania nie doszło.

Scenariusz i reżyseria – Bóg

W historii tej zobaczyłem też dwie sceny toczące się równolegle, ale w innych miejscach. Dlatego porównałem je do dwóch planów filmowych, dwóch różnych miejsc akcji, które później łączą się z sobą.
W jednej scenie widzimy Saula poszukującego oślic a w drugiej zaś Samuela, któremu Bóg mówi: “Jutro o tej porze przyprowadzę do ciebie młodzieńca, którego namaścisz na króla
Czy Bóg tego młodzieńca wziął za rękę i przyprowadził, albo czy powiedział do Saula idź do Samuela? Fizycznie nie, a jednak tak stwarzając okoliczności i sytuacje.

Rodowód Saula:
Ojciec Saula Kisz –  “dar
Ojciec Kisza Abiel – “Bóg jest moim ojcem
Ojciec Abiela Seror – “pakunek, tobołek, paczka, woreczek, sakiewka, torba” (od wiązać, być związanym, ograniczonym, być wąskim, być stłoczonym, być w niedoli)
Ojciec Serora Bekorat – “pierworodny”
Ojciec Bekorata Afijach – “sprawię, że będzie oddychać” (prawdopodobnie od tchnąć, dmuchać, wiać)
Saul – “upragniony” (od pytać, prosić, dowiadywać się, pożyczać, błagać)

Ziemie przez które przechodził Saul:

Efraim

podwójna sterta popiołu” bądź “będę podwójnie owocny

Pierwszy raz w Biblii występuje w historii Józefa, sprzedanego przez braci do niewoli, niewinnie osadzonego w więzieniu i potężnie wywyższonego. Nazwał on tym imieniem swojego drugiego syna, mówiąc ( 1 Mojż. 41, 52):
“Rozmnożył mnie Bóg w ziemi niedoli mojej”

Szalisza

Trzecie od słowa szalasz co oznacza “wzmacniać, potrajać, robić trzeci raz, robić trzy razy, dzielić na trzy części

Salim

“lisy” – liczba mnoga słowa oznaczającego lis, szakal, zwierzę mieszkające w jamie. Od słowa oznaczającego “wydrążać, pusta dłoń, zagłębienie dłoni, garść

W Pieśni nad Pieśniami 2,15 czytamy takie słowa:
“Połapcie nam lisy, małe liski, które psują winnice, a winnice nasze zakwitają!”

Jemini, Ben-jamin

Połączenie dwóch słów: “Ben” i “Jemini”. Benjaminita. “syn prawicy, syn radości“. Po grecku: “syn prawicy” albo “syn szczęścia

W Biblii imię to powstało na wskutek transformacji, metamorfozy. Ponieważ żona Jakuba, umierająca podczas porodu nazwała ich syna Ben-Oni się tłumaczy: “syn mojej zgryzoty“. Od rdzenia oznaczającego “dyszeć, wysilać się“, (najczęściej na darmo). “Zmartwienie, niegodziwość, smutek: bałwochwalstwo“. Natomiast Jakub słysząc nadał mu imię Ben-jamin ( 1Mojż. 35, 18):
“A gdy uchodziła z niej dusza, bo umierała, nazwała go: Ben-Oni, lecz ojciec nazwał go Beniamin”

Suf

plaster miodu

Wszystkie te nazwy ziem, jak i rodowód Saula mają swoje znaczenie dla nas.
Zapraszam do słuchania.

Pierwsza Księga Samuela 9, 1 – 8 i 14 – 17

“Był pewien mąż z plemienia Beniamina, któremu na imię było Kisz, syn Abiela, syna Serora, syna Bechorata, syna Afiacha, Beniaminity, mąż dzielny.
Miał on syna imieniem Saul, młodziana urodziwego. Nie było w całym Izraelu piękniejszego od niego, a o głowę przewyższał cały lud.
Kiszowi, ojcu Saula, zaginęły oślice; rzekł więc Kisz do Saula, swego syna: Weź z sobą jednego ze sług i idź szukać oślic.
I przeszli przez wzgórza Efraim, przeszli przez krainę Szalisza, ale nie znaleźli. Następnie przeszli przez ziemię Saalim i tam ich także nie było, i przeszli przez ziemię Jemini, i nie znaleźli.
Wreszcie doszli do ziemi Suf, i Saul rzekł do swojego sługi, który był z nim: Zawróćmy, aby ojciec mój, wyrzekłszy się oślic, nie zaczął się martwić o nas.
A ten mu odrzekł: Wszak jest w tym mieście mąż Boży; jest to mąż czcigodny. Wszystko co mówi, sprawdza się. Pójdźmy więc tam, a może objaśni nas co do naszej drogi, w którą się wybraliśmy.
A Saul odpowiedział swojemu słudze: Oto, jeślibyśmy poszli, to co przyniesiemy temu mężowi? Wszak wyczerpał się chleb w naszych torbach, a podarku nie mamy, aby go przynieść temu mężowi Bożemu. Cóż mamy?
Sługa odrzekł ponownie Saulowi, mówiąc: Mam tu jeszcze przy sobie ćwierć srebrnego sykla, tego dam mężowi Bożemu, a objaśni nas co do naszej drogi”
 
“I wstąpili do miasta, a gdy weszli do bramy miasta, oto Samuel wychodził naprzeciw nich, by wstąpić na wzgórze.
Pan bowiem objawił Samuelowi na dzień przed przyjściem Saula, mówiąc doń:
Jutro o tym czasie przyślę do ciebie męża z ziemi Beniamin, tego namaścisz na księcia nad ludem moim izraelskim, on wybawi mój lud z ręki Filistyńczyków, gdyż wejrzałem na mój lud i jego krzyk dotarł do mnie.
Zaledwie Samuel spojrzał na Saula, Pan wyjawił mu: To jest ten mąż, o którym ci mówiłem, że będzie panował nad moim ludem”
Udostępnij

Jeśli chcesz porozmawiać na ten, lub jakikolwiek inny temat.
Zapraszam NA FORUM lub NAPISZ DO MNIE.

Jeśli chcesz porozmawiać na ten, lub jakikolwiek inny temat.
Zapraszam
NA FORUM lub NAPISZ DO MNIE.

powiadomić Cię o nowościach?zostaw swój adres email
  Przewiń do góry